Skip to content

Jeff Davis hosts S. Ga. Championship

Runner of the Week
Melissa Mendoza

Runner of the Week
Sandra Trejo

Runner of the Week
Oscar Marquez

The Jeff Davis Cross Country program hosted the 5th Annual Southern Georgia XC Championship Sept. 23 at Jeff Davis Middle School.
The event brought in 30 high school teams and 17 middle school teams from across south and middle Georgia, making it south Georgia’s largest race of the year.
The coaching staff thanks the parents, teachers, and administration that volunteered to help pull this meet off. Without their help this would not have been possible.
Boys 5K Results
5. Briley Reyes, 17:45.17; 15. Pierce Parlor, 18:16.76; 16. Levi Manning, 18:27.49; 23. Skyler Cravey, 18:59.32; 42. Kevin Vega, 19:33.90; 57. Josue Avila, 20:06.82; 65. D.J. Ryals, 20:21.20; 88. Jovani Barragan, 20:52.22; 209. Luis Lopez, 23:45.70; 227. Oscar Marquez, 24:29.52; 239. Kedin Hernandez, 25:05.86; 276. Caleb Frye, 27:39.44.
Team Scores
1. Glynn Academy 91
2. Jeff Davis 96
3. Bleckley County 106
4. Stratford Academy 129
5. Vidalia 142
6. Coffee 179
7. Houston County 217
8. Appling County 228
9. West Laurens 242
10. Effingham County 267
11. Benedictine 283
12. Tattnall County 289
13. Statesboro 318
14. Long County 333
15. Atkinson County 413
16. East Laurens 483
17. Lanier County 495
18. Brantley County 536
19. Treutlen 564
20. Woodville-Tompkins 608
21. Toombs County 626
22. Telfair County 631
23. Ware County 662
24. Echols County 691
25. Montgomery County 808
Girls 5K Results
6. Zoie Marchant, 21:30.43; 20. Alexandra Uribe, 22:55.42; 40. Flor Rangel, 24:25.34; 43. Joselyn Avila, 24:43.13; 52. Lily Relihan, 25:13.76; 53. Rebecca Lopez, 25:19.63; 61. Ali Lewis, 25:41.87; 62. Sandra Trejo, 25:42.26; 77. Adyson West, 26:35.46; 80. Presley Cox, 26:49.76; 84. Jennifer Munoz, 27:12.44; 94. Dulce Rubio, 27:53.17; 103. Melissa Mendoza, 28:36.22.
Team Scores
1. Bleckley County 44
2. Vidalia 131
3. Ware County 135
4. Stratford Academy 136
5. Jeff Davis 141
6. Glynn Academy 149
7. Houston County 171
8. Effingham County 177
9. Coffee 185
10. Pierce County 299
11. West Laurens 305
12. Statesboro 354
13. Tattnall County 363
14. Atkinson County 368
15. Appling County 377
16. Montgomery County 492
17. Telfair County 512
18. Woodville-Tompkins 513
19. Long County 519
20. Toombs County 544
Girls Middle School 2-Mile Results
9. Ellie Kate Marchant, 14:30.84; 15. Mattie Claire Worthington, 15:00.27; 22. Maryani Trejo, 15:23.23; 33. Avery Haley, 15:51.47; 34. Chelsea Morales, 15:52.39; 38. Zoey Girtman, 16:03.33; 40. Fernanda Valdelamar, 16:05.17; 42. Valeria Valencia, 16:10.45; 44. Lexi Toledo, 16:21.07; 45. Marley Powell, 16:29.35; 46. Maria Rangel, 16:32.88; 60. Laysie Lewis, 17:15.95; 62. Rylie Brooke Rea, 17:18.24; 63. Jazmine Bonzales, 17:23.52; 85. Myleigh Turner, 19:11.80; 86. Ashley Valdelamar, 19:12.64; 87. Karen Rangel, 19:23.68; 88. Johana Lopez, 19:25.34; 104. Makenzie Floyd, 21:24.57.
Team Scores
1. Bleckley County 32
2. Richmond Hill 42
3. Southeast Bulloch 94
4. Stratford Academy 96
5. Jeff Davis 113
6. Toombs County 176
7. Treutlen 227
8. West Laruens 240
9. Lanier County 253
Boys Middle School 2-Mile Results
13. Konner Munsayac, 13:06.64; 22. Will Morris, 13:44.86; 45. De’Shon Collins, 14:23.,76; 49. Jair Valdelamar, 14:25.89; 61. Bryan Hulett, 14:58.68; 68. Jaiden Cothren, 15:18.58; 82. Francisco Rangel, 15:37.11; 101. Ignacio Rubio, 16:33.38; 105. Christian Dunn, 16:46.58; 114. Landon Solomon, 17:13.50; 127. Pablo Zarraga, 17:57.82; 136. Erick Trejo, 18:37.46; 156. Gael Vasquez, 21:06.81.
Team Scores
1. Richmond Hill 28
2. West Laurens 91
3. Toombs County 103
4. Vidalia 124
5. Bleckley County 125
6. Stratford Academy 147
7. Southeast Bulloch 150
8. Jeff Davis 171
9. Highland Christian 289
10. First Presbyterian 294
11. Atkinson County 337
12. East Laurens 348
13. Telfair County 373
14. Lanier County 393

Leave a Comment