Cross Country Teams Run In Florida

Middle school boys

Zoie Marchant

High School boys and girls cross country teams

Briley Reyes

Riley Walters

Middle school girls

The Jeff Davis Cross Country program traveled to Orlando, Fla., to participate in the 23rd Annual Disney Cross Country Classic.
The teams participated in six races Friday during the two-day meet at the ESPN Wide World of Sports Complex and enjoyed a day at SeaWorld Saturday before returning to Hazlehurst.
Jayvee Boys 5K Run Hercules
70. Ivan Franco, 22:54.2; 78. Ignacio Lopez, 23:16.4; 86. Tucker Lambert, 23:37.9; 131. Jesus Gonzalez, 27:21.9; 134. Caleb Beach, 28:02.7.
Team Scores
1. Ocean City 15
2. West Milford 87
3. Greer Middle 88
4. Iona Prep 135
5. Wetumpka 185
6. Fau High 196
7. Johnson 204
8. Cherokee Bluff 233
9. West Florida 235
10. Somerset Canyons 237
11. Tavares 305
12. Spartanburg Day 306
13. Orangewood Christian 330
14. Jeff Davis 367
15. Saint Edwards 380
16. St. James 449
17. Florida Christian 470
18. Father Lopez 476
Varsity Boys 5K Run Robin Hood
77. Briley Reyes, 19:55.1; 90. Cam Lewis, 20:24.3; 108. Logan Carelock, 21.02.4; 123. Skyler Cravey, 21.41.4; 155. Caleb Frye, 24:21.5; 164. Divon McMillan, 27:39.4.
Team Scores
1. Ocean City 42
2. West Milford 147
3. Tavares 167
4. Cherokee Bluff 182
5. North Warren 197
6. Clewiston 201
7. Iona Prep 215
8. Gaston Christian 217
9. Ridge View 228
10. Wren 238
11. Johnson 246
12. Wetumpka 261
13. Au High 270
14. North Brunswick 304
15. West Florida 320
16. Palmetto 473
17. Coral Shoes 475
18. Jeff Davis 508
19. David Thibodaux 509
20. Central Islip 512
21. Brantley County 544
22. North Broward 548
Varsity Girls 5K Run Jasmine
20. Zoie Marchant, 22:00.8; 40. Riley Walters, 22:56.6; 52. Alexandra Uribe, 23:59.6; 67. Joselyn Avila, 25:12.2; 78. Flor Rangel, 25:56.9; 100. Jennifer Munoz, 27:30.5; 111. Sandra Trejo, 28:59.2.
Team Scores
1. Ursuline School 45
2. Ocean City 74
3. Carrollton 86
4. Wren 141
5. Cherokee Bluff 181
6. North Warren 213
7. St. Vincent’s 225
8. Immaculata-LaSalle 229
9. Palmetto 237
10. Jeff Davis 238
11. Tavares 250
12. North Broward 328
13. Johnson 338
14. West Florida 362
15. Wetumpka 377
16. Coral Shores 425
17. Rutherford 485
18. Clewiston 543
Middle School Boys 3K Run Buzz Lightyear
7. Pierce Parlor, 11:13.5; 20. DJ Ryals, 11:42.9; 23. Fernando Vega, 11:46.5; 27. Kevin Vega, 11:53.9; 35. Jovani Barragan, 12:04.2; 50. Gael Valora, 12:43.1; 57. Gavin Coleman, 12:57.4.
Team Scores
1. Httr Tornadoes 63
2. Red Sea Running Club 77
3. Jeff Davis 84
4. Calvary Christian 87
5. Ivy Hawn Charter 137
6. Wetumpka 181
7. Round Lake 202
8. Bell Creek 258
9. Llt Academy 271
10. Queen of Peace 273
11. Bayshore 288
12. Imagine South 313
13. Central Florida 337
14. Baker School 428
15. Westlake Christian 446
16. Mater Palms 452
17. Ascension Catholic 461
18. Somerset Academy 487
19. Renaissance Charter 507
20. Morningside Academy 523
Middle School Girls 3K Run Ariel
77. Presley Cox, 14:26.9; 82. Chelsea Morales, 14:37.2; 83. Valeria Valencia, 14:38.5; 89. Rebecca Lopez, 14:51.2; 90. Lily Relihan, 14:51.5; 100. Melissa Mendosa, 15:01.2; 107. Dulce Rubio, 15:18.5.
Team Scores
1. Indian Trails 37
2. Calvary Christian 85
3. Httr Tornadoes 99
4. Central Florida 107
5. Boca Warriors 113
6. Round Lake 171
7. Ivy Hawn 204
8. Red Sea 209
9. Bell Creek 278
10. Bay Shore 320
11. Jeff Davis 330
12. Queen of Peace 370
13. Gaston Christian 391
14. Wetumpka 403
15. Baker School 455
16. Llt Academy 458
17. Ascension Catholic 482
18. Imagine South 490
19. Renaissance Charter 543
20. Westlake Christian 558
21. Forest Lake 559
Mixed 3K Run Baymax
24. Lois Lopez, 12:59.6; 30. Eduardo Valencia, 13:29.4; 33. Connor Munsayac, 13:35.3; 47. Peyton Parlor, 13:51.4; 49. Josue Avila, 13:54.6; 56. Will Morris, 14:12.8; 99. Lindsey Osorio, 16:55.2.
Team Scores
1. Fau High 29
2. Red Sea 56
3. Httr Tornadoes 96
4. Boca Warriors 117
5. Jeff Davis Middle 122
6. Florida Christian 172
7. Round Lake 198
8. Ridgeview 208
9. Westlake Christian 239
10. Queen of Peace 295

Leave a Comment