JDMS Teams Place Third

The Jeff Davis Middle School cross country teams finished their season last week.
On Tuesday the teams competed in the Middle Georgia Middle School Athletic Association cross country championship hosted by Bleckley County. Both the teams placed third.
On the boys side West Laurens led the conference with Bleckley County in second.
On the girls side Bleckley County was first with West Laurens finishing second.
Pierce Parlor paced the JDMS boys while Alexandra Uribe led the girls team.
The teams traveled back to Bleckley County for the Middle School State Championship Saturday.
The JDMS teams had individuals race in four small school division races. The Top 7 boys and girls each competed in the Small School Championship event which consists of middle schools that feed into GHSA 1A or 2A classification.
There were also a select group of runners who competed in the Small School JV races.
The JDMS boys finished 11th and girls 10th in the Small School Championship races, while the JV teams fared a little better with the boys finishing 8th and the girls 4th.
Small School Boys 2-Mile
(151 Runners)
24. Pierce Parlor, 13:05; 43. DaJareon Ryals, 13:45.22; 70. Jude Worthington, 14:19.73; 78. Jovani Barragan, 14:37.17; 80. Quentin Green, 14:40.73; 81. Colby Beach, 14:42.47; 88. Gavin Coleman, 14:59.42.
Team Scores
1. Holy Innocents 32
2. Bleckley County 111
3. Georgia Military 185
4. Perimeter Christian 187
5. Hebron Christian 198
6. Wesleyan 209
7. Paideia 210
8. Oglethorpe County 215
9. First Presbyterian 230
10. Landmark Christian 255
11. Jeff Davis 272
12. Furlow Charter 339
13. Lamar County 359
14. Marion County 364
15. St. Benedict’s 375
16. Loganville Christian 382
17. Savannah Christian 395
18. Mount De Sales 439
19. Telfair County 498
20. ACE Charter 536
21. Pulaski 562
Small School Girls 2-Miles
(145 Runners)
30. Alexandra Uribe, 15:07.31; 43. Marili Grimaldo, 15:39.83; 70. Jennifer Munoz, 16:55.16; 79. Leslie Huerta, 17:23.79; 85. Dulce Rubio, 17:48.16; 89. Tressa Brantley, 17:56.66; 108. Flor Rangel, 19:22.15.
Team Scores
1. Georgia Walton 68
2. Cornerstone Christian 74
3. Holy Innocents 88
4. Bleckley County 106
5. Landmark Christian 144
6. Pince Ave. Christian 212
7. Hebron Christian 230
8. Wesleyan 239
9. Intown Community 249
10. Jeff Davis 270
11. Georgia Military 286
12. Paideia 307
13. First Presbyterian 350
14. Loganville Christian 354
15. Marion County 393
16. Oglethorpe County 429
17. Mount De Sales 461
18. ACE Charter 496
19. Furlow Charter 507
Small School Boys JV 2-Mile
(119 Runners)
40. Steven Moore, 15:08.95; 44. Marquez Patterson, 15:16.64; 58. Dylan Rea, 16:05.80; 65. Bryaun Reyes, 16:16.76; 67. Josue Avila, 16:25.24.
Team Scores
1. Holy Innocents 24
2. Bleckley County 61
3. Hebron Christian 95
4. George Walton 114
5. Georgia Military 158
6. Paideia 159
7. Prince Avenue Christian 169
8. Jeff Davis 170
9. First Presbyterian 215
10. ACE Charter 304
Small School Girls JV 2-Miles
(87 Runners)
19. Jacie Campbell, 17:07.23; 28. Presley Cox, 18:21.62; 29. Luz Anahi Ornelas, 18:29.20; 37. Madison Stevens, 19:03.10; 42. Lily Relihan, 19:34.68.
Team Scores
1. Holy Innocents 27
2. George Walton 28
3. Bleckley County 90
4. Jeff Davis 125
5. Toombs County 141
6. First Presbyterian 175
7. Greene County 178
8. Georgia Military 205
9. ACE Charter 242
10. Marion County 263

Leave a Comment