800 Runners Compete In Hazlehurst

The Jeff Davis Cross Country programs hosted the Second Annual Southern Georgia Cross Country Championship last Thursday, with 17 middle school and 27 high school teams from all over south Georgia. Over 800 MS and HS runners competed. Teams as far as Brunswick, Warner Robins, and Thomasville traveled to compete in what is quickly becoming one of the state’s premier meets south of the gnat line.
The middle school boys 3200 meter race was paced by William Kellam of West Laurens with a time of 12:02, while in the girls race Savannah Goode of Richmond Hill MS led the pack with a time of 14:48. Both those runners also led their teams to overall victories as West Laurens took the boys title and Richmond Hill the girls.
The high school boys 5K race was paced by Paul Kellam of West Laurens with a time of 17:44 and Mia Colucci of Brunswick paced the girls with a time of 21:37.
The high school races produced champions in small, medium, and large school divisions.
The small school division was made up of teams from GISA and GHSA 1A Public and Private schools. The small school boys division was won by Atkinson County and the girls division by Telfair County.
The medium school division was made up of schools from GHSA AA. The Jeff Davis squads won both the boys and girls titles in this division.
The large school division was made of schools from GHSA 3A through 7A and Glynn Academy took both the boys and girls titles.
One the unique features of the meet is the Grand Champion which is the combined scores of boys and girls. In the middle school division the Grand Champion was Richmond Hill with a low score of 100. While the high school Grand Champion was Jeff Davis with a low score of 184, just 16 points better than Glynn Academy.
The Jeff Davis Cross Country coaching staff and runners thank the volunteers who helped with the meet. Without them the event could not be possible.
Following are the results for the Jeff Davis runners:
Middle School Boys
10. Pierce Parlor, 13:50.24; 25. Dajareon Ryals, 14:41.27; 26. Jovani Barragan, 14:46.30; 30. Jude Worthington, 14:57.93; 44. Gavin Coleman, 15:28.53; 45. Quentin Green, 15:31.95; 49. Henry Gainer, 15:42.93; 63. Dylan Rea, 16:02.80; 67. Colby Beach, 16:12.22; 75. Steven Moore, 16:24.18; 77. Josue Avila, 16:34.25; 81. Haydon King, 16:38.94; 90. Bryaun Reyes, 17:00.12; 98. Peyton Parlor, 17:18.75; 101. Marquez Patterson, 17:20.10; 136. Thomas Gilbert, 19:50.44.
Team Scores
1. West Laurens 38
2. Richmond Hill 55
3. Southeast Bulloch 107
4. Jeff Davis 127
5. Ben-Hill County 165
6. Coffee County 176
7. Crisp County 238
8. Vidalia 258
9. Dodge County 269
10. Citizens Christian 275
11. Telfair County 282
12. Atkinson County 291
13. Toombs County 296
Middle School Girls
10. Alexandra Uribe, 16:20.64; 11. Marili Grimaldo, 16:21.26; 23. Luz Anahi Ornelas, 17:24.03; 30. Dulce Rubio, 17:48.93; 34. Jennifer Munoz, 18:02.27; 35. Tressa Brantley, 18:03.82; 39. Presley Cox, 18:08.26; 47. Joselyn Avila, 18:26.45; 57. Jacie Campbell, 18:48.40; 60. Leslie Huerta, 19:06.44; 61. Madison Stevens, 19:12.81; 62. Adyson West, 19:13.57; 64. Jacqueline Franco, 19:19.88; 71. Lily Relihan, 19:44.72; 72. Flor Rangel, 19:51.39; 80. Daysy Valencia, 20:49.30; 90. Sarah Taylor, 21:19.90; 91. Seline Flores, 21:22.00; 110. Alexa Guillen, 24:10.43.
Team Scores
1. Richmond Hill 45
2. West Laurens 81
3. Jeff Davis 100
4. Westfield 109
5. Ben-Hill County 109
6. Southeast Bulloch 148
7. Dodge County 169
8. Vidalia 251
9. Coffee County 254
10. Toombs County 254
11. Crisp County 303
High School Boys
3. Hector Huerta, 18:22.84; 12. Joshua Ratliff, 18:58.77; 28. Garrett Taylor, 19:57.33; 40. Logan Tucker, 20:20.84; 41. Ulices Gonzalez, 20:22.75; 46. Mario Aguirre, 20:27.98; 56. Briley Reyes, 20:47.71; 64. Skyler Cravey, 20:59.49; 95. Jerry Hampton, 22.03.20; 99. Logan Carelock, 22.06.90; 106. Uziel Rios, 22:17.30; 121. Naul Aguirre, 22:45.29; 141. Jesus Gonzalez, 23:14.00; 157. Caleb Frye, 23:45.75; 202. DJ Miles, 24:52.29; 206. Kedin Hernandez, 24:54.91; 213. Jonathan Lugo, 25:03.50; 259. Levi Manning, 26:57.44.
Team Scores
1. Glynn Academy 119
2. Jeff Davis 124
3. Richmond Hill 140
4. West Laurens 163
5. Vidalia 181
6. Warner Robins 198
7. Brunswick 201
8. Coffee County 221
9. Atkinson County 225
10. Thomas County Central 237
11. Appling County 270
12. Tattnall County 338
13. Crisp County 365
14. Brantley County 370
15. Metter 384
16. Pierce County 393
17. Telfair County 428
18. Fitzgerald 442
19. Dodge County 483
20. Montgomery County 587
21. Toombs County 607
22. Swainsboro 711
23. Bryan County 734
24. Long County 747
High School Girls
3. Zoie Marchant, 22:21.44; 9. Riley Walters, 23:57.11; 11. Chiana Cruz, 24:01.13; 14. Kalli Wilkes, 24:23.01; 27. Kenia Rodriquez, 25:26.63; 48. Jasmin Andrade, 27:10.91; 59. Jenny Haro, 27:51.14; 113. Allie Adams, 31:40.53; 137. Madison Griffin, 33:06.62; 158. Hayleigh Hall, 36:15.12.
Team Scores
1. Jeff Davis 60
2. Glynn Academy 81
3. Telfair County 87
4. West Laurens 121
5. Tattnall County 172
6. Coffee County 194
7. Thomas County Central 196
8. Richmond Hill 208
9. Pierce County 222
10. Brunswick 240
11. Appling County 309
12. Crisp County 327
13. Atkinson County 336
14. Vidalia 361
15. Long County 389
16. Fitzgerald 396
17. Swainsboro 530

Leave a Comment